K U L T U R    I N    D E R    R E G I O N


De Plattdüütschen - Förderverein für die plattdeutsche Sprache im Landkreis Stade


Vogelnooms, hoochdüütsch un plattdüütsch

A  B  D  E  F  G  H  K  L  M  N  P  R  S  T  U  W  Z

Adler Adelarn

Alpenstrandläufer Wattenloiper

Auerhahn/männlich Auerhohn

Auerhenne/weiblich Auerhehn

Austernfischer Tüten
Bachstelze Ackersmann,Wippsteert

Baumfalke Lerkenhaawt, Lerkenklemmer, Lirkenklemmer, Lürkenklemmer

Baumläufer, allg. Boomlöper

Bekassine Himmelszeeg, Meckermann

Bergente Fresecke

Birkhuhn/männlich Barkhohn

Birkhuhn/weiblich Barkhehn

Blässhuhn Blesshehn, Timphehn

Blaumeise Piepmees, Blaumees

Brachvogel/großer Güttvogel, Regenfleiter,  Regentüt, Schlickvogel

Brandgans Sandgoos

Buchfink Bookfink

Buntspecht Boompicker, Timmermann
D Dohle Dool

Dompfaff/Gimpel Doompaap

Dorngrasmücke Groot Kattönjer, Graupenne

Drosselrohrsänger Reethpieper
E Eichelhäher Häger

Eisente Kirre

Eisvogel Iesvogel

Elster Heister

Ente/allgemein Oont

Erlenzeisig Zisek

Eule/allgemein Kattuhl
F Fasan Foson

Fichtenkreuzschnabel Taternvogel
G Gans Goos

Gans/Gänse Göös

Gans/Jungvogel Gössel

Gans/männlich Ganner

Gänsesäger Schöbbeje

Gartengrasmücke Grausmieg

Gartenrotschwanz Rootsteert

Geier Aasvogel

Gelbspötter Lieschen Allerlei

Gimpel/Dompfaff Doompaap

Goldammer Geelgöschen, Geellatsch

Goldregenpfeifer Kievitthalfbroder

Grasmücke/allgemein Grausmieg, Grauarschen

Grauammer Grauartje, Dicke Trine, Kornquarker

Graugänse Wille Göös

Graureiher Schittreiher

Grauschnäpper Flegensnäpper

Greifvogel/allgemein Krumm, Stöötsvogels

Grünfink Gröönfink

Grünspecht Gröne Boomhacker, Gnickelspecht,  Immenwulf
H Habicht Höhnerhoov, Hark

Hahn Hohn

Haubenlerche Topplark

Haubenmeise Toppmees

Haubentaucher Plattehke, Schläphack

Hausrotschwanz Rootsteert

Heckenbraunelle Hogenkreper

Hohltaube Kohduuv

Huhn Hehn

Kampfläufer Rugenminten
K Kernbeißer Karnbieter

Kiebitz Kievitt

Klappergrasmücke Tuunjäcker

Kleiber Boomkrüper, Boomlöper

Knäkente Blaue Krikke

Kohlmeise Mütjen, Speckmees

Kolkrabe Klunkroov

Kormoran Nodder, Shaw

Kornweihe Hasenhoov, Hasenfänger

Krähen /allgemein Kreihen

Kranich Kraanken, Kroon

Krickente Krick(oont), Krikke

Kuckuck Kukuuk
L Lerche/allgemein Lark

Lerchen/allgemein Lörken

Löffelente Läpelschnuut, Sabbeloont
M Mauersegler Toornswolk, Karkswolk

Mäusebussard Krummschnobel, Muushaak

Mehlschwalben Muerswoken

Meisen/allgemein Mesen

Misteldrossel Breker, Schnarrdrossel, Schrachter

Mittelsäger Scharbeje

Mönchsgrasmücke Mönk, Swattkopp

Moorente Kirr

Möwen/allgemein Meven

Nachtigall Nachtegal

Nachtschwalbe/Ziegenmelker

Arv, Allervogel,  Dausleper, Liegeplatt
N Nebelkrähe Dookkreih

Neuntöter Dickkopp, Doorndreiher, Negenmörder

Nonnengans Jauker, Swatte
P Pfau Pageluun

Pfeifente Quitscher, Schmundt

Pirol Vogel Bülow, Pingstvogel
R Rabenkrähe Kreih, Sootkreih

Raubwürger Grote Negenmörder

Rauchschwalbe Huusswoken, Stallswoken

Rebhuhn Rapphehn

Ringeltaube Duwok, Wildduuv

Rohrammer Reethlünen

Rohrdommel/große Iprump

Rohrsänger/allgemein Reethticker, Reetsnacker

Rotdrossel Windrossel, Winvogel

Rotkehlchen Rootbössen

Rotmilan Govelrick

Rotschenkel Regentüten, Tüt, Tüürlürken
S Saatkrähe Sootkreih

Schafstelze Kohschietvogel

Schellente Köllje

Schleiereule Wumpeluhl

Schnatterente Knökoont

Schwalben/allgemein Swonken, Swooken, Sworken

Schwan Schwöön

Schwanzmeise Pannensteert

Schwarzdrossel Swattdrossel

Schwarzspecht Swattspecht

Schwarzstorch Swatte Äbär

Seidenschwanz Pestmeesk, Pestvogel

Singdrossel Schraggeldrossel, Spottvogel

Spechte/allgemein Kukuuksköster, Weehop

Sperber Klemmer, Lünkhoov

Sperlinge/allgemein Dacklünen, Lünen

Spießente Langhals, Pielsteert, Pylsteert

Star(e) Spreen

Steinkauz Grawuhl, Knackuhl, Knappuhl

Steinschmätzer Blicksteert, Steenkopplik, Steenbücker

Stieglitz Disselfink

Stockente Graaw, Knüppeloont, /Growe Oont

Sumpfohreule Mooruhl
T Tafelente Grelje

Tannenmeise Dannenmees

Taube/allgemein Duuv

Taube/männlich Düffel

Teichhuhn Dükerhehn, Tockhehn

Trauerschnäpper Truurschnapper

Trauerseeschwalbe Scheerke, Schirk

Truthenne Puter

Türkentaube Quinduven

Turmfalke Falk
U Uferschnepfe Greto

Uferschwalbe Sandswoken

Uhu Schutuut
W Wacholderdrossel Kraansvogel

Wachtel Puttvull Gött, Quackel

Wachtelkönig Grashehn, Kräxkrax

Waldkauz Dodenvogel

Waldohreule Nachtuhl

Waldschnepfe Snipp

Wendehals Dreihhals

Weißstorch Äbär, Äbeer

Wiedehopf Iprump, Puvogel, Stinkhohn, Weehop

Wiesenweihe Kükewieh
Z Zaunkönig Kottjehann, Tuunkönig, Tuunkrüper

Ziegenmelker Allervogel, Arv, Dausleper, Liegeplatt

Zwergsäger Düker

Zwergtaucher Düker, Stoffeekenküken


Pfeile linksTorüch Pfeile rechts
Pfeile linksSiet tomokenPfeile rechts